Často slýcháme, jak u nás v republice máme nízké platy, jak je tu špatný životní standard, že vlivem minulého režimu jsme oproti západním státům pozadu.
Je tomu ale skutečně tak? Je život na západě růžovější, mohli bychom si za jejich platy v jejich zemi dovolit více než u nás?
Pojďme si udělat srovnání s životem na Maltě, která nedávno přeskočila Českou republiku v žebříčku členů EU v růstu HDP a potažmo kupní síly občanů.
Minimální mzda na Maltě k lednu roku 2016 činila přibližně 720 euro (jedná se samozřejmě o hrubou mzdu). Průměrná měsíční mzda se zde pohybuje okolo 1300 až 1400 euro. Ve sféře IT se setkáváme s platy od 2300 euro a výše za měsíc. Nezaměstnanost zde je něco pod 5 %. Díky své poloze ve Středozemním moři je zde téměř celý rok příjemné (v létě nepříjemné) teplo.
Výčet zdánlivých superlativ přímo vybízí navštívit toto souostroví a zkusit si zde pracovat. Díky čilému cestovnímu ruchu, ročně sem přijíždí až milión obyvatel (místní populace pro srovnání je asi 400 tisíc, tedy takové Brno), není obtížné pro cizince, zejména studenty, si najít práci v gastronomii a cestovním ruchu.
Ale nic není růžové. Každá mince má rub a líc. Když už známe příjmy na Maltě a mluvíme o příjmech pro občany členských států EU, zrekapitulujme i nutné životní náklady.
Protože Malta je souostroví a 171. nejmenší na světě, co se týče rozlohy, není zde zemědělství příliš zastoupeno a ekonomika je závislá na dovozu. Odtud se také odvíjí ceny potravin a dalších potřeb.
Oproti České republice jsou ceny 2x až 3x vyšší. Nejdražší je samozřejmě ovoce a zelenina, kdy za jedno jablko typu Golden zaplatíte v přepočtu i 14 Kč, 250 g cherry rajčat vás přijde na 45 Kč, střední salátová okurka je na tom podobně. Pytlík 450 g mražené zeleniny vás vychází na 33 Kč.
Kilo bílého řeckého jogurtu stojí až 175 Kč. Nutností je kupovat balenou vodu, neboť ta z kohoutku není chuťově pitelná – odsolovaná voda z moře.
Ceny pronájmů pokojů a bytů se pohybují od 200do těžce ohraničitelné částky euro za měsíc. Za 200 ale sdílíte pokoj, nebo alespoň byt s dalšími až třemi lidmi.
Hromadnou dopravu zde tvoří síť ne vždy spolehlivých autobusů, kde za jednu jízdu trvající 2 h v sezóně zaplatíte 2 eura. Pro delší pobyt je výhodná místní Tallinja card, kde vás měsíční cestování přichází na 26 euro.
Celkové měsíční náklady, pokud nebudete navštěvovat restaurace a nebudete cestovat (letadlo se prodraží a jiná možnost zde prakticky není, ferry na Sicílii je dražší jak let), vycházejí kolem 700 euro. Porovnejte si s minimální mzdou. Ne každý cizinec získá pozici v IT.
Vlastní zkušenost autorky článku, která zde pracovala právě v IT, je, že životní standard na Maltě byl srovnatelný, ne-li horší, než život v České republice.