Je to smutné, ale i v současnosti, v 21. století žije stále obrovské množství lidí tzv. od výplaty k výplatě. Lidé nešetří a nemyslí na svou budoucnost. Pak je to ale může dovést k velkým problémům, které jdou poté velmi těžko řešit.
Věděli jste například, že byste si z každé výplaty měli odkládat 10 % z celkové částky stranou a šetřit si je. Z 20 000 CZK čistého příjmu se tedy dostaneme k tomu, že byste si měli měsíčně 2 000 CZK odkládat stranou a šetřit si je.
Kam ukládat ušetřené peníze?
Určitě nedoporučujeme, abyste si peníze nechávali doma v šuplíku nebo pod kobercem. Také by Vám peníze neměly ležet jen tak uložené na Vašem běžném účtu. Je potřeba mít peníze uložené někde, kde se nám budou např. úročit nebo budou nějak pracovat ve Váš prospěch.
Kolik z Vás doopravdy šetří a myslí na svou finanční budoucnost. Bohužel pořád více jak 60 % obyvatel České republiky žije od výplaty k výplatě a nejsou například schopní zareagovat na neočekávané výdaje.
Na základních a středních školách začíná v posledních letech finanční osvěta, kdy je postupně finanční gramotnost zařazována do výuky, aby mládež byla schopná pracovat s penězi a aby z nich vyrostli finančně gramotní jedinci.
Také je potřeba si uvědomit, že pokud jako rodiče budeme žít takto od výplaty k výplatě, naše děti si osvojí přesně tento nesprávný způsob života.
Už od útlého dětství učte své děti, jaká je hodnota peněz a naučte je s penězi pracovat.
Pro zajímavost. Víte například, jaká by měla být minimální výše Vaší finanční rezervy? Každý jedinec by si měl ušetřit trojnásobek své měsíční čisté mzdy. Pokud tedy měsíčně vyděláváte 20 000 CZK čistého, minimální výše Vaší finanční rezervy by měla být 60 000 CZK.
Všechny tyto informace najdete do podrobnosti popsané na internetu, kde dokonce můžete objevit kurzy specializující se na finanční gramotnost. Je dobře, že se o finanční gramotnosti začíná mluvit a snažíme se situaci změnit k lepšímu.