Lidé nakupují různými způsoby a podle různých zvyklostí. Převážně jsme tyto zvyklosti získali v dětství od našich rodičů a podobně. Dnes by se však měl už dramaticky změnit způsob, jak nakupujeme. V současnosti již víme, jak moc je naše planeta zaplavena odpadky, které my vytváříme a jak moc tyto odpadky ničí život kolem nás. Vymírají zvířata, kácí se pralesy a tak dále. Mělo by to pro nás být velké varování, že je potřeba něco změnit a může začít každý sám u sebe. Ku příkladu, když jdete nakupovat, tak si s sebou z domu nenapomenout vzít plátěný pytlík nebo síťovku, do které si nákup dáme. Také stojí za to přemýšlet nad tím, jestli je opravdu nutné brát si v obchodě jednorázový igelitový sáček například na zeleninu nebo ovoce. Myslím si, že to opravdu není potřeba.
Další častá chyba, kterou děláme při nakupování je, že si v hlavě nesrovnáme, co všechno potřebujeme nebo si nenapíšeme seznam a poté nakupujeme impulzivně a tím pádem toho máme třeba až dvakrát více tolik, než bychom ve skutečnosti potřebovali. Jednoduše se toto dá eliminovat přípravou na nákup již doma. Prohlédnout si, co nám chybí a sepsat si to na papírek. Možná se ptáte, čemu vůbec škodíme, když si toho nakoupíme víc. Já v tom vlastně nevidím naopak žádnou výhodu. Utratí se více peněz a poté nevyužité jídlo vyhazujeme, protože ho nezvládáme spotřebovat před tím, než vyprší jeho trvanlivost nebo než se zkazí. Vyhazování jídla je obrovské plýtvání, a to není zdaleka ideální řešení.
Další faktor, který můžeme při našem nakupování zvážit je vybírání si lokálních potravin. Toto opatření pomáhá nejen naší ekonomice, jelikož je zkrátka lepší podporovat zemědělce a malé farmy z naší země než dovážet potraviny před půlku planety, což vyžaduje nespočet energie a nákladů.
Nakupování je způsob, kterým můžeme aspoň trošku zlepšit naše okolí, a to je podle mě změna, kterou stojí za to zvážit.