Keramické výrobky mají mnohaletou tradici a první výrobky tohoto typu se objevily již v primitivních pravěkých kulturách. Znovuoživení keramiky nastalo v době krátce po sametové revoluci, kdy vznikly stovky keramických dílen a bylo možné s výrobky volně obchodovat. Z keramiky se kromě snad nejvyužívanějších hrnků, misek a talířků zhotovovaly a stále zhotovují květináče a mísy, které slouží jako dekorativní prvky v domácnosti, na zahradách rodinných domů a v rekreačních chatách. Spolu s keramikou se do této oblasti začlenily i výrobky z betonu.
Keramika vs beton
Beton je totiž materiál veskrze zajímavý a lze jej opracovat do mnoha tvarových variant, je možné jej odlévat, ručně formovat, hladit, brousit, ohýbat a dodatečně tvarovat. Práce s ním je velmi zajímavá a tak není divu, že uchvátila některé nadšence, kteří se pustili do vlastní tvorby. Jde především o umělecké, dekorativní předměty, kde je každý kus originálním dílem. Jde o ryze ruční výrobu, pouze s jednoduchými nástroji, není to tedy nic umělého, kde by hrála prim robotika a technologie bez doteku lidské ruky.
A právě člověk, jeho vlastní kreativita, dodává ručně tvarovaným výrobkům duchovní podtext, proto jsou také hodně ceněné, podobně jako je tomu u řezbářů, kteří zhotovují výrobky ze dřeva – sochy a plastiky, dřevěné nádobí, kuchyňské náčiní apod.
Betonové mísy se dnes objevují v zahradách, na terasách i v uzavřených prostorách zimních zahrad, vstupních hal i obývacích pokojů jako prvek ozdobný i funkční. Složí pro výsadbu květinových aranžmá, klíčí v nich výhonky mladého ječmene, jsou perfektním tématem pro floristiku, zdobí je polodrahokamy i obyčejné křemenné valouny a perfektně se kombinují se dřevem, a to buď se samorosty či s opracovanými kusy dřevěného masivu. Mísy můžete vyskládat vedle sebe jako sadu v různých velikostech, anebo volit rozměry naopak shodné a ladit tímto způsobem dekoraci vámi obývaného prostoru.