Domácnost bez odpadu


  Denně využíváme na většinu potravin, které používáme, obalový materiál.  Ať už se jedná o potraviny, kosmetiku a další. Jak může vypadat domácnost téměř bez odpadu, když všude kolem nás lze nakoupit většinou jen s obalem? Můžeme využít pár způsobů v naší domácnosti.

potraviny bez obalu

         Mražené sklenice

Potraviny lze mrazit i ve sklenicích, je zde určité riziko prasknutí, abychom tomu předcházeli, nenaplňovat sklenice až po okraj a nedovírat je až na doraz. Mrazit ve skle můžeme například fazole, rajčata nebo cizrnu. Nejdůležitější je, že nemusíme používat igelitové obaly. Další možností jak se vyhnout používání právě různého množství igelitových sáčků, je využití plastových dóz.

Metoda mražených sklenic velmi šetří čas, neboť nespotřebované potraviny můžeme jednoduše dát do mrazáku pro pozdější spotřebu.

potraviny ve skle

Využívání voskovaných ubrousků

Je to včelím voskem napuštěná bavlněná látka. Voskovaný ubrousek lze vyrobit v pohodlí domova. Ubrousek lze využít například na zabalení pečiva nebo ovoce ke svačině do práce a do školy.

Samozřejmě můžeme voskovaný ubrousek využít i v domácnosti na zabalení různých potravin v lednici.

 

Láhve na vodu

V dnešní době je velmi populární neustále nakupovat vody v plastových láhvích. Jak by to vypadalo, kdybychom místo plastových láhví využívali skleněné?  Tato metoda také velmi šetří peníze. Stačí jedna skleněná láhev na studenou vodu, k udržení vody teplé, můžeme využít termosku.

                  

Kosmetika bez odpadu

Kromě potravin, využívá se metoda bez odpadu u kosmetických a čistících přípravků. Například při koupi mýdla, místo tekutého, si zákazník pořídí tuhé. Výhodou je, že se tuhého mýdla většinou spotřebuje v menším množství než tekutého. Také lze využít tuhý šampón nebo dokonce bambusový zubní kartáček. Tyto přípravky můžeme nakoupit ve specializovaných bezobalových obchodech.

3.5/5 - (2 votes)

Domácnost bez odpadu


Pokud soucítíte s naší planetou, určitě jste již slyšeli o hnutí zero waste, neboli život bez odpadků. Jedná se o hnutí, které se snaží neustále poukazovat na špatnost jednorázových výrobků a snaží se odpad v ideálním případě vůbec nevytvářet, nebo popřípadě vzniklý odpad znovu využít.
barevné popelice
Bylo vytvořeno pět kroků, kterými by se každá domácnost měla řídit. V prvním kroku se jedná o zamítnutí nepotřebných věcí. Sem můžeme zařadit například pití v plastových lahvích. Bez těchto výrobků se v životě klidně obejdeme, a pokud budeme pít jen vodu (například z jedné skleněné láhve, kterou budeme mít řadu měsíců, ne-li let), budeme dokonce i zdravější.
netříděný odpad
 V druhém kroku zredukujeme věci, které k životu potřebujeme, a zamítnout nejdou. Například proto, že se na trhu neobjevuje žádná ekologičtější náhrada.
Třetím krokem je zužitkování. Sem spadají všechny produkty, které nelze zamítnou, nebo zredukovat. Sem bychom mohli řadit například zubní pastu (tedy pokud nejsme zero waste extrémisti a nevyrábíme si svoji). Jedná se o využití všech surovin a neplývání. Všechny suroviny je nutné zužitkovat (například již zmíněnou pastu vymáčknout až do konce).
Předposledním krokem je recyklace. Jedná se o všechny věci, které nelze ani zamítnout, zredukovat ani zužitkovat. Všechny tyto suroviny následně vyhodíme do tříděného odpadu, aby i tak mohly být znovu využity.
Posledním krokem je zkompostovní. Zde se jedná o neplývání biologickým odpadem. I ten totiž může být opětovně použit.
Veškerý odpad domácnosti lze zmírnit tím, že si budeme do obchodů nosit své plátěné tašky a igelitové, na jedno použití, budeme ignorovat. Další možností je, co nejvíce produktů si vyrábět doma a ukládat je do plastových, či skleněných, nádob, které lze opětovně použít. V poslední řadě můžeme zero waste hnutí podpořit tím, že nebudeme kupovat produkty, které jsou například zcela zbytečně zabaleny v plastu.