Jak zjistit, která je nejlevnější hypotéka

Snem prakticky každého člověka je mít vlastní bydlení, ať už dům či byt. S ním totiž přichází jistota, kterou jinde nenajdeme. Víme, že nás nemůže nikdo vystěhovat a nemusíme nikomu platit za to, že danou nemovitost můžeme obývat.

Avšak vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí jsou poměrně vysoké, je jen málo lidí, kteří si je mohou dovolit. Výjimkou může být, pokud jim rodiče již od dětství na tento účel šetřili, a to buď do kasičky, nebo prostřednictvím některého z mnoha stavebních spoření.

hypoteka4

Naštěstí jsou zde hypotéky, tedy účelové půjčky určené ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Díky nim si může vlastní bydlení dovolit mnohem více lidí, i když jsou zde samozřejmě určité podmínky, které musíte splnit, aby byla vaše žádost o hypotéku schválena.

Pravdou ale je, že hypoték existuje poměrně velké množství druhů. Ty se neliší ani tak ve svém konečném výsledku, jako spíše v podmínkách, za kterých jsou peníze poskytnuty. Hlavním rozdílem jsou pak výše úroků a poplatků a také podmínky, které musí žadatel splňovat, jako je například dostatečná výše čistého měsíčního příjmu.

hypoteka5

Není tedy divu, že lidé mají problém se v tom vyznat, a proto hledají to nejjednodušší řešení – snaží se zjistit, která je ta nejlevnější hypotéka, což v tomto případě znamená, kde jsou nejnižší úroky. To zní jako dobrý nápad, avšak když se zamyslíme, zjistíme, že by to rozhodně nemělo být jediné hledisko, podle kterého se budeme rozhodovat.

Je totiž fakt, že tento nízký úrok je následně vyvážen nejrůznějšími poplatky či věcmi jako je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Ty bývají u těchto super-výhodných hypoték vyšší, avšak pokud si řádně nepřečtete smlouvu, zjistíte to až při vyúčtování. A věřte, že můžete být nepěkně překvapeni.

Proto si při rozhodování čtěte důkladně skutečně všechny podmínky a smlouvu si před podpisem řádně prostudujte. Jen tak budete mít jistotu, že nebudete platit nic zbytečně navíc.